Aynı Anda Birden Fazla Bankadan Kredi Kullanmak

ayni-anda-birden-fazla-kredi
ayni-anda-birden-fazla-kredi

Aynı anda birden fazla bankadan kredi kullanmak başvurunuzun nasıl yapıldığına göre değişiklik göstermektedir. Aynı anda kredi kullanmak istiyorsanız, öncelikle başvuru yapacağınız kredi türünün ihtiyaç kredisi olduğunu bilmelisiniz. İhtiyaç kredisi başvurusu internetten, şubelerden, sms göndererek ya da internet bankacılığından yapılmaktadır. Sizler riski en aza indirmek için şubelerden başvuru yapmayı tercih etmelisiniz. Şube dışında online olarak yapılan başvurular direk olarak sisteme düşeceğinden dolayı diğer bankaların bu başvuruları görmesi mümkün olacaktır.

Aynı anda birden fazla bankadan kredi kullanmak sandığınız kadar zor bir durum değildir. Ancak çok koşturmanız, zamanınızı iyi değerlendirmeniz gerekmektedir. Bankacılık sisteminde ya da bankalar arası haberleşmeden kaynaklanan bu şekilde bir açık bulunmaktadır. Bunun nedeni ise bankaların geç yaptığı bildirimlerdir. Bankalar kendisinden kredi kullanan tüketicileri 1 ile 20 gün arasında kredi kayıt bürosuna bildirmelidir. Ancak iş yükü ve yoğunluk nedeniyle bu bildirim çoğu zaman aynı gün yapılmamaktadır. Dolayısıyla kredi kullandığınızı görmeyen banka sizlere kredi vermeyi tercih etmektedir.

Suistimal edilmeye açık bir durum gibi görünsede bankaların çekeceğiniz bu krediyi geri alacağını bilmeli, kullanacağınız kredi tutarını ona göre ayarlamalısınız. Çoğunlukla konut kredisi başvurularında tercih edilen bu yöntem, bir çok kişinin peşinatsız ev sahibi olmasına yardımcı olmaktadır.

Aynı Anda Birden Fazla Kredi Kullanmak

Aynı anda hem konut hem de ihtiyaç kredisi kullanmanız, ya da aynı anda iki tane ihtiyaç kredisi kullanmanız mümkündür. Bunun için kredi başvurularınızı aynı gün içerisinde yapmalı, evraklarınızı eksiksiz olarak bankaya teslim etmelisiniz. Aynı anda başvuru yaptığınız gibi onaylanan kredilerinizide aynı gün içerisinde kullanmalısınız. Aksi halde bankaların bildirimi gün sonunda yapması gibi bir sorun ile karşı karşıya kalabilir, diğer kredilerinizi kullanamazsınız.

Konut kredisinde de aynı durum geçerlidir. Öncelikle konut kredisi başvurunuzu yapmalı, konut kredisi başvurunuz onaylandığında eksiğiniz olan ihtiyaç kredisi başvurunuzu yapmalısınız. Çoğu banka konut kredilerinde eksper değerinin %70’ine kadar kredi vermeyi tercih etmektedir. Bu durumda sizin başvuru yapacağınız ihtiyaç kredisi tutarı ekspertiz değerinin %30’luk kısmı olmaktadır.

Aynı gün içerisinde kredi kullanırken aylık ödeme gücünüzü de hesaplamalı, geri ödeyeceğiniz taksit tutarının gelirinizi aşmamasına ve yaşamınızı sıkıntıya sokmamasına özen göstermelisiniz. Ödeyemediğiniz her kredi karşınıza borç yükü olarak çıkacak, hacizlerle ve tahsilat birimleri ile uğraşmak zorunda kalacaksınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*